Když jsem v roce 2001 po třech letech práce v zemích jihovýchodní Afriky opouštěl tento kontinent neměl jsem o golfu ponětí. Pamatuji si, že jsem kolem golfových hřišt´ projížděl a občas pohlédl na hráče jak odpalují malý bílý míček. Na golfu mne nepřišlo nic zajímavého a vůbec mne nenapadlo, že o dalších pár let později jsem opět zavítám, už jako golfista, který hře doslova propadl.
Jihoafrická repuboika je nádherná a obrovská země, která si přímo říká o návštěvu nejen za golfovými zážitky. Dle mého názoru patří k těm místům na světě, které mají pro golfovou dovolenou ty nejlepší podmínky. Má cesta vedla přes Dubaj do Johannesburgu s leteckou společností Emirates. Z letiště jsem se vydal do Pretorie a odtud ze stanice Capital Park vlakem „nejen tak obyčejným“ do oblasti Dračích hor a dále na jih do největšího města provincie KwaZulu-Natal Durbanu.
Klimatické podmínky

Obecně se dá říci, že v průběhu celého roku převládá slunečné počasí. Jihoafrická republika se řadí mezi státy s největším počtem slunečných dnů. Provincie KwaZulu-Natal má většinou subtropické vlhké podnebí. Léto trvá od října do března, zima začíná v dubnu a končí v září. Roční období se tedy střídají přesně naopak, než v Evropě. Nejteplejším měsícem je prosinec, leden a únor, kdy teploty dosahují v průměru kolem 32°C. Nejchladnějšími měsíci jsou červen, červenec a srpen, kdy se teploty pohybují kolem 20°C. V tomto období nejsou výjimkou noční minusové hodnoty.
Golf v Jihoafrické republice
Má dlouholetou tradicí a s nejvyšším počtem hřišť se řadí na první příčku afrického kontinentu! Počet hřišť se pohybuje nad hranicí pětiset a více než dvacet z nich se řadí k nejlepším na světě. Vždyť i jihoafričtí golfisté mají ve světě řádné renomé, například Ernie Els, Retief Goosen, Louis Oosthuizen, Tim Clark nebo Charl Schwartzer.
Zvláštností Jihoafrické republiky je, že některá hřiště jsou „de facto“ propojena železnicí a tak se na golf můžete vydat i vlakem. Myšlenka strávit pár dní dovolené ve vlaku (nikoliv Českých drah) a přitom si zahrát golf, mne nadchla natolik, že jsem neváhal ani minutu.
Originální program, mne doslova fascinoval a tak si po Extreme 19th (nejextrémnější tří par na světě s greenem ve tvaru afrického kontinentu (o tom příště). Výškové převýšení 430m, délka jamky neuvěřitelných 400m) plním v Africe další netradiční golfový sen. Cesta začíná v Pretorii, vede na východ malebnými Dračími horami a nabízí možnost hrát na špičkových hřištích. Pro nehrající doprovod je ve všech zastávkách připraven bohatý program včetně safari a možnosti spatřit „Africkou Velkou pětku.“

První zastávkou bylo golfové hřiště Champagne Sports Resort v Dračích horách.
Toto pohoří dlouhé asi 1000km, hraničí se státy Lesotho a Svazijsko a je nejvyšší v jižní Africe. Vrcholky hor dosahují až do výše 3482 m nad mořem. Nachází se zde řada přírodních rezervací a po venezuelském Angel Falls, druhý nejvyšší vodopád na světě Tugela Falls, vysoký 948 m, který jsem bohužel nestihl navštívit. Hřiště se nachází v údolí Champagne ve středním Drakensbergu. Zdejší osmnáctka par 72, je jedno z hřišť s těmi nejkrásnějšími výhledy, které jsem kdy hrál. Navrhl jej jihoafrický golfista Hugh Baiocchi a je výzvou pro hráče zkušené, ale na své si přijdou i mírně pokročilý. Precizně střižené široké fairwaye, lemované stromy, které poskytují příjemný stín a nízký rough mne zmýlili v tom, že hřiště bude jednoduché. Ale opak je pravdou, na hřišti je 85 bunkerů, které jsou velkou výzvou a nabízejí skutečný herní zážitek. Charakteristickou jamkou je jednička, pěti par dlouhý 605 metrů. Patří k jedněm z nejdelších v zemi. K příjemnému překvapení patřila stylová klubovna, kde jsem kromě kvalitních jihoafrických vín objevil i jedinou spojitost s mým vlakovým výletem na Dýšinu a to lahvový plzeňský ležák.

Výjimečným označením se může pyšnit jeden z vlaků společnosti Rovos Rail jímž jsem cestoval nabízí skutečný komfort a je mimořádný nejen díky destinacím, kterými projíždí, ale také díky komfortnímu stylovému vybavení a skvělými službami. Poznal jsem tak jedinečnou atmosféru cestování tímto netradičním způsobem. Cesty jsou přizpůsobené jak pro golfisty, tak negolfisty a cílem je všem poskytnout neopakovatelný životní zážitek v srdci africké divočiny. Vlaky jsou taženy dieslovými nebo elektrickými lokomotivami. Ve vlaku, kromě ubytovacích apartmá, můžete využít také dva jídelní vozy, vyhlídkový vůz s barem, ze kterého je možné pozorovat africkou faunu a flóru, nekuřácký a kuřácky vůz a dále odpočinkovou místnost. K zachování pravé dobové atmosféry nejsou ve vlaku televize, rádia ani připojení na wifi. V některých úsecích není signál, takže jsem zažíval skutečný historický návrat. Ve vlaku se dodržuje společenské oblečení, zejména ve večerních hodinách. Můžete zde platit kreditní kartou, což je společně s pračkou a sušičkou jediná novodobá vymoženost.
Tým kuchařů připravuje bohaté menu, tak aby maximálně vyhovovalo všem. Na výběr máte z několika chodů, nechybí africké speciality, které připravují přední afričtí kuchaři. Obědy a večeře jsou koncipovány jak pro milovníky masa, tak pro vegetariány. Hlavní chody jsou doplněny různými dezerty a množstvím delikátních jihoafrických vín.
Ráno je vždy připravena snídaně z výběru různých druhů uzenin, ovoce, jogurtů, cereálií a pečiva. Jídla jsou servírována ve stylově zařízených jídelních vozech, které jsou vybaveny luxusním nádobím včetně stříbrných příborů a navozují tak viktoriánskou dobu. Ve vlaku je k dispozici prádelna, sušička a parní žehlička.
Vybírat lze ze tří typů apartmánů. Nejprostornější a nejluxusnější je Royal Suite o rozloze 16 m2, vybavený koupelnou s vanou a sprchovým koutem. Dvoulůžkovou postelí, prostorem k sedění, trezorem a policemi na zavazadla a zabírá poloviční plochu jednoho vagónu. Dalšími typy jsou Deluxe Suite o rozloze 11m2 a Pullman Suite má 7m2. I tyto dva apartmány mají koupelnu se sprchovým koutem a vlastní wc.

V závěru krátkého vlakového dobrodružství navštěvuji skutečnou perlu golfových hřišť, rozsáhlý resort Durban Country Club, který tvoří dvě mistrovské osmnáctky. Durban Country Club je jedním z nejlepších hřišť na světě a zážitek ze hry byl pochopitelně neopakovatelný. Typickou dominantou hřiště je bohatá vegetace, písečné duny a zvlněné fairwaye. Díky své poloze nabízí krásné výhledy nejen na Indický oceán. Druhá osmnáctka Beachwood byla navržena jedním z nejúspěšnějších hráčů golfu Gary Playerem.
Charakterem se spíše blíží linksovým hřištím, s tím rozdílem, že se tady vyskytuje množství hustých keřů a stromů. Gary Player také později nechal do původního hřiště umístit dalších 78 nových bunkrů.
Závěr patří království
Poslední golfovou zastávkou již mimo vlak Rovos Rail byl Maseru Golf Club. A kde se vlastně nachází? Jedná se o golfový klub, který není ničím výjimečným, má pouze 9 jamek a kvalitou je nesrovnatelný s těmi, které jsem při své cestě hrál. Přesto má alespoň pro mne zvláštní význam a výjimečnost. Hřiště se nachází v zemi, která je jedinou zemí na světě, jejíž celé území leží výše než 1000 metrů nad mořem. Království Lesotho je malá země, která patří k těm přírodně nejkrásnějším, které jsem při mých cestách do Afriky navštívil. Je kompletně obklopeno Jihoafrickou republikou a často je právem nazýváno Švýcarskem Afriky. Jsou zde krásná zelená údolí, sněhem pokryté hory, vodní prameny a je předurčeno hlavně milovníkům horské turistiky. Nenajdete zde mnoho turistů natož golfistů. Golfová klubovna zela prázdnotou a já byl na golfu po arabském Kuvajtu a africké Ugandě opět jediný hráč na golfovém hřišti.
Jihoafrická gastronomie

O Jižní Africe se tvrdí, že je to svět v jedné zemi, o kuchyni to platí dvojnásob. Těží z vlivů evropské i orientální kuchyně a spojuje je do přepestré mozaiky. V porovnání s Českou republikou jsou ceny v restauracích velmi příznivé a můžete si pochutnat na jídle doslova všeho druhu. Populární, velmi rozšířený a můj nejoblíbenější je „droewors“ a hlavně „biltong“. Jedná se o plátky či proužky sušeného hovězího, pštrosího nebo kudu masa. Nechává se mu přírodní chut´ doplněná pouze solí nebo klasickým či pálivým kořením. Maso pochází z místních farem a patří k tomu nejkvalitnějšímu na světě. Dobře se hodí jako pochoutka k pivu nebo vínu, je výborným zdrojem energie a vaří se z něho i polévka. Biltong kdysi patřil k základním pokrmům osadníků, kteří osidlovali široké pláně země, vozili s sebou zásoby potravin a používali tuto metodu sušení, která se zachovala dodnes. Národním jídlem je Bobotie, dušené jídlo z mletého jehněčího. Malajsko-indický vliv je patrný v oblíbeném salátu Chakalaka. Jihoafričané milují grilování neboli „braai“ a v žádném menu nechybí díky pobřeží omývající vody Atlantiku a Indického oceánu ryby. Nepostradatelnou přílohou k jídlu je kukuřičný Pap. Vyzkoušet můžete různé netradiční speciality z divoké zvěře jako například pštrosí, zebří, antilopí, pakoní nebo krokodýlí maso. I když je Jihoafrická republika známá především špičkovými víny, nemohu opomenout taktéž kvalitní piva značek jako Castle Lager, Hansa Pilsner nebo tmavého piva Castel Milk Stout, které jsem pil jako první africké pivo již před patnácti lety.
Zajímavosti nebo co jste možná o Jihoafrické republice nevěděli
Co nesmíte minout
Na Jihoafrické republice je kromě špičkových golfových hřišť lákavé safari, proslulé víno a zvláštní atmosféra afrického kontinentu mísící se s evropskou architekturou. Spojení golfu, safari, vynikající gastronomie a vína je něčím, čemu se jen těžce odolává. Loučení s africkým kontinentem pro mne bylo vždy obtížnější než s těmi ostatními. Opět nastává čas vrátit se domů a věřit, že zima uteče stejně rychle, jako má africká cesta.
Informace o golfu
Golf v Jižní Africe www.golfinsouthafrica.com
Rovos Rail www.rovos.com
Champagne Sports Resort www.champagnesportsresort.com
Durban Country Club www.dcclub.co.za
Jihoafrická republika – informace o zemi
Oficiální název: Jihoafrická republika
Hlavní město: Pretoria /sídlo prezidenta a vlády/
Úřední jazyk: 11 oficiálních jazyků, mezi nimi angličtina
Počet obyvatel: 52 mil
Měna: jihoafrický rand , 1 ZAR = 1,32Kč
Víza: nejsou potřeba